Kakaolu Bademli Kurabiye

266

kakaolu_bademli_kurabiye_tarifleriMalzemeler: 80gr. kabuksuz, irice dövülmüş badem, 150 gr. un (1 cup), 5 çorba kaşığı toz şeker, 2 çorba kaşığı kakao, 1/2 tatlı kaşığı tarçın, 1/4 tatlı kaşığı tuz, 120gr. tereyağ

Yapılışı:
Fırını 190 C’ye ısıtın. Badem ve şekeri mutfak robotunda, iyice incelip, un haline gelene kadar çekin. Un, kakao, tarçın ve tuzu birlikte eleyin. Bademli ve unlu karışımı bir araya getirin. Yağını ekleyerek, hamur özleşene kadar yoğurun.
Yağlanmamış, kare kalıba yayın, ellerinizle bastırarak düzeltin. Kalıbınızın durumuna göre hamuru 12 veya 16 eşit parçaya kesin. (Ben 12 parçaya böldüm.)
Her kareyi tekrar üçgen şekilde ikiye bölün. 15-17 dakika pişirin. (Fırından çıkardığınızda hamur daha yumuşak oluyor. Hatta pişmediğini zannedebilirsiniz. Ancak soğuyunca sertleşiyor, bu yüzden pişirme süresini uzatmayın.) Fırından çıkardıktan sonra, ince uçlu keskin bir bıçakla, daha önce kestiğiniz yerlerden tekrar kesin. Kalıp içinde soğumaya bırakın.
Servis esnasında üzerine pudra şekeri serpebilirsiniz. Ayrıca hava geçirmeyen, kapaklı bir kutuda 5 gün saklayabilirsiniz.
Afiyet olsun.